Uczelnia otworzyła laboratoria. Będą w nich prowadzone zaawansowane badania dla przemysłu

Fot. K. Krzysiak Fot. K. Krzysiak

W ciągu 3 lat, w ramach projektu „Centralne Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej”, powstały na uczelni 23 laboratoria tematyczne wyposażone w 191 stanowisk badawczych. Ulokowane są w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL na powierzchni ponad 22 tys. m2. Ich uroczyste otwarcie odbyło się 10.12.2015 r.

 

Bez przesady można powiedzieć, że zakupiona aparatura, urządzenia i programy, powstałe stanowiska i laboratoria to realizacja wieloletnich marzeń i planów naukowych wielu pracowników Politechniki. Poziom wyposażenia naszych laboratoriów konkuruje aktualnie z najlepszymi ośrodkami naukowymi w Polsce – mówi prof. Piotr Kacejko, rektor PL.

Pracownie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt najwyższej klasy m.in. dyfraktometr, komorę termiczną, mikroturbinę gazową, mikroskop sił atomowych, kamerę wizyjną, który służy do prowadzenia certyfikowanych prac badawczych i pomiarowych, a także uatrakcyjnienia proces dydaktyczny – zdradza dr inż. Kornelisz Dubicki, koordynator projektu.

Aparatura badawcza wykorzystywana jest przede wszystkim w pracach badawczo-rozwojowych realizowanych wspólnie z podmiotami gospodarczymi.

Nasze laboratoria są do dyspozycji przedsiębiorców. Chcemy, aby firmy w szerokim zakresie korzystały z wyników badań prowadzonych przez naszych naukowców. Taka współpraca na pewno wzmocni konkurencyjność oraz innowacyjność lokalnego biznesu – zapewnia rektor.

Wykonywane badania dotyczą różnych dziedzin nauki, np. automatyki, robotyki, mechaniki, energetyki odnawialnej, optoelektroniki, ochrony środowiska, bioinżynierii.

Wartość projektu to ponad 52 mln zł, z czego około 47 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Galeria zdjęć z uroczystości tutaj.