8 maja 2017

Studenci chcą zbudować czołg

Płk Węglarz na zebraniu SKINIM Płk Węglarz na zebraniu SKINIM

Grupa studentów Politechniki Lubelskiej skupiona w Studenckim Kole Naukowym Inżynierii Materiałowej podjęła wyzwanie rzucone przez opiekuna, dr inż. Leszka Gardyńskiego, które polega na zbudowaniu repliki trenażera czołgowego MPG-69. Z mieszkającym w Lublinie konstruktorem pojazdu, panem mgr inż. pułkownikiem Zbigniewem Węglarzem, jesteśmy od lat zaprzyjaźnieni. Jest On częstym gościem Koła na Politechnice oraz wystawach, na których prezentujemy zbudowane dotychczas pojazdy. Jest ich już niezłe "stadko": od kosiarki gąsienicowej, poprzez Cetana (II miejsce w Shell Eco Marathon 2014), Trabanta z czterema kołami skrętnymi, przebudowane i zbudowane samochody terenowe, do 30 biegowego Trabaktora. W ostatnim czasie studenci pomagali też budować zintegrowany z dronem Buggy 4x4, a także elektryczny samochód 4x4, we współpracy z Ursusem.

Trenażer dawał ogromne oszczędności przy szkoleniu czołgistów w stosunku do jazdy pełnowymiarowymi pojazdami gąsienicowymi i podobno znakomicie sprawował się w terenie, co nas - organizatorów TRIALU 4x4 Politechnika Lubelska - szczególnie frapuje. Wg naszej wiedzy nie zachował się żaden z wyprodukowanych kilkuset egzemplarzy. Dzięki koledze Romanowi Gawędzie z Koła Pojazdów Zabytkowych AL, dotarliśmy do Pana Konrada Orłowskiego, speca od samochodów na planach filmowych, który wygrzebał dla nas prawie cały komplet oryginalnych kół i obiecał poszukać innych resztek, jak np. kawałek gąsienicy.

Przy okazji budowy trenażera w ramach inżynierii odwrotnej zamierzamy wykonać także jego wersję cyfrową. Powstanie też kilka prac inżynierskich i magisterskich. Nasze plany spotkały się z przychylnością władz Uczelni i Wydziału. Mamy obiecane wsparcie finansowe.

Dodatkowo pomoc warsztatową zadeklarowała firma Wit Compsities, pewnie też nie zawiodą inni dotychczasowi, wypróbowani lubelscy sponsorzy jak: Firma Dziak Auto-Szlif, Gorgol Diesel Motor Service, Woch Techsam, Rywal, Poliepox, Rozpędowscy Zagrody i inni.

Zwracamy się do wszystkich z apelem o pomoc w zdobyciu wszelkiej dokumentacji technicznej, fotografii, relacji z użytkowania pojazdów oraz części potrzebnych do jego budowy. Serce pojazdu w postaci silnika Syreny ze skrzynią biegów już mamy. Pozostało zdobycie 2 kół zamachowych i sprzęgieł od Gaza/Lublina 51, 2 taśmowych hamulców ręcznych od Stara 660, a także elementów wyposażenia czołgu t-54, takich jak 2 fotele mechanika oraz przyrządy sterowania i kontroli.

 

Opiekun i Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej

Kontakt dr inż. Leszek Gardyński tel. 691853035, l.gardynski@pollub.pl