27 czerwca 2017

Hydros z sukcesem na Shell Eco-marathon Le Mans 2017

Hydrogreen Team podczas zawodów w Le Mans Hydrogreen Team podczas zawodów w Le Mans

Hydrogreen Team z pojazdem Hydros - już z układem wodorowym - powraca z międzynarodowych zawodów Shell Eco-marathon Le Mans 2017 z sukcesem na koncie! Nasz zespół ukończył przejazd z satysfakcjonującym wynikiem, który kwalifikuje go do głównych zawodów Shell Eco-Marathon London 2018.

Shell Eco-Marathon to wydarzenie sprzęgające świat nauki, techniki i przemysłu w zawodach, gdzie liczy się efektywność pojazdu pod kątem zużycia energii. W 2016 roku budowa pojazdu dobiegła końca i Hydros miał możliwość po raz pierwszy uczestniczyć w zawodach Shell Eco-Marathon Le Mans. Debiut zakończył się pomyślnie - pojazd przeszedł inspekcję techniczną już w pierwszej próbie.

W tegorocznych zawodach brało udział 40 drużyn z całej Europy. Hydros startował w kategorii Prototype Hydrogen (prototypy pojazdów z zasilaniem wodorowym). W tym roku zespół rozwinął swój projekt, zamieniając silnik elektryczny na ogniwo wodorowe. Hydrogreen Team tworzą studenci i opiekunowie Koła Naukowego "Napędy Lotnicze" Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

 

RELACJA ZEPOŁU HYDROGREEN TEAM:

Z układem wodorowym nie ma miejsca na błędy. Wyjazd na tor jest możliwy tylko i wyłącznie, jeśli pojazd spełnia wszystkie wymagania przedstawione w regulaminie. Na inspekcji technicznej nie było lekko, aby pojazd spełnił rygorystyczne wytyczne. Można powiedzieć, że do ostatniej sekundy usprawnialiśmy układ, ale jak się później okazało walka się opłaciła. Nasz pojazd budził podziw nie tylko ze względu na swoją szatę, która powstała dzięki współpracy z Dorian Karczmarzyk i Ubieramy samochody.pl, ale również ze względu na fakt, że jako jedni z nielicznych po zeszłorocznym sukcesie, gdy startowaliśmy z układem elektrycznym, zdecydowaliśmy się podnieść sobie poprzeczkę i przebudować pojazd na układ wodorowy.

Na Shell Eco Marathon po raz kolejny przekonaliśmy się, że dzięki współpracy możemy osiągnąć naprawdę dużo. Nie było by nas w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy bez zaangażowania wszystkich członków koła. Hydrogreen Team rozumie się bez słów. Nie wzięło się to znikąd, to setki ciężko przepracowanych godzin spędzonych razem i wspólne rozwiązywanie problemów, które podczas tak złożonego projektu pojawiają się na każdym kroku.

Nie możemy nie wspomnieć o naszych sponsorach i partnerach: GT85 Polska, MESco Sp z oo, MC Projekt - Biuro Konstrukcyjne, Auto & Aero Technologies, Panorama Firm, ELTEM. To dzięki nim mogliśmy rozwinąć skrzydła. Cieszymy się, że uwierzyli w nas i postanowili wesprzeć projekt młodych, ambitnych studentów. Jak widać nikogo nie zawiedliśmy, udowodniliśmy zarówno sobie jak i innym, że potrafimy przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę. Dziękujemy również Ford Polska, który użyczył nam auta na czas zawodów. Podróż przebiegła więc nie tylko w miłej atmosferze ale również w komfortowych warunkach.

Pełna relacja na stronie internetowej zespołu (http://napedylotnicze.pollub.pl) i oficjalnym profilu (https://www.facebook.com/hydrogreenteam/)