30 czerwca 2017

LETNIA SZKOŁA KARIERY – wakacyjny cykl warsztatów

Organizator: Biuro Karier Studenckich Politechniki Lubelskiej

Termin i miejsce: 26 – 30 czerwca  2017 r.,  na terenie Centrum Innowacji
i Zaawansowanych Technologii, ul. Nadbystrzycka 36 C, 20 -618 Lublin.

Letnia Szkoła Kariery to przedsięwzięcie organizowane już po trzynasty przez Biuro Karier Politechniki Lubelskiej. Jest to wydarzenie przewidziane dla studentów oraz absolwentów wszystkich kierunków Politechniki Lubelskiej oraz innych uczelni. Letnia Szkoła Kariery jest unikalną szansą skorzystania z bezpłatnych warsztatów, które przygotowują studentów do wejścia na Rynek Pracy.

W ramach Letniej Szkoły Kariery młodzi ludzie mieli szansę uzyskania bezpośrednich informacji dotyczących rynku pracy, zasad rekrutacji pracowników, a także wymogów odnośnie potencjalnych kandydatów do pracy. Do udziału w spotkaniu zapraszani są studenci, absolwenci oraz trenerzy, specjaliści różnych branż wspierających rozwój  umiejętności i kompetencji społecznych.

Do udziału w Letniej Szkole Kariery zgłosiło się 55 osób. Wśród nich były osoby z innych lubelskich uczelni (KUL, UMCS) oraz absolwenci Politechniki Lubelskiej.

Opis programu Letniej Szkoły Kariery

W programie znalazł swoje miejsce warsztat pt.: „Mapa Marzeń”, który poprowadziły Anna Mazur- Sokół oraz Edyta Dyrka doradcy zawodowi z Biura Karier Politechniki Lubelskiej. Mapa marzeń to narzędzie oparte na języku wizualnym i metaforze. Pozwala ono lepiej zrozumieć siebie poprzez uporządkowanie swojej wizji przyszłości, przyjrzenie się istotnym wartościom  i ustalenie dalszych celów. Dzięki warsztatowi można lepiej poznać siebie, swoje marzenia i cele.

Drugi dzień LSK rozpoczął warsztat pt.: „Najnowsze trendy w rekrutacji”, prowadzony przez specjalistę do spraw HR z agencji zatrudnienia Manpower. Przedstawiciele firmy przedstawili sytuacje jaka obecnie panuje na Lubelszczyźnie dotyczącą rynku pracy. Jakie zawody w dzisiejszych czasach są najbardziej pożądane przez pracodawcę. Opowiedzieli także jak się zaprezentować, aby być pożądanym kandydatem dla pracodawcy. Na koniec firma zaprezentowała oferty pracy oraz możliwości współpracy.

Drugą część dnia wypełnił Jakub Pizoń, konsultant ds. rozwiązań Biznesowych CA Consulting S.A. Grupa Kapitałowa Comarch i przeprowadził szkolenie pt.: „Wytańcz swoją karierę w IT”. Tematyka spotkania była skierowana do studentów i absolwentów, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z branżą informatyczną.  W swoim wystąpieniu Jakub poruszył takie tematy jak: umiejętności  pożądane  w branży, jak przygotować się do rozmowy w firmie IT oraz odpowiedział na pytanie czy koniecznie trzeba programować by znaleźć pracę.  

Na trzeci dzień Letniej Szkoły Kariery, został zaplanowany warsztat Anety Tor – Świątek pt.: „Design Thinking ” - warsztaty myślenia projektowego. Celem spotkania było pobudzanie kreatywności, rozwijanie umiejętności twórczego myślenia, poznanie technik tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Korzyści jakie uczestnicy otrzymali po warsztacie to m.in: praktyczne poznanie metody myślenia projektowego, naukę rozwiązywania problemów przy użyciu kreatywnych narzędzi, rozwinąć twórcze myślenie, innowacyjne podejście do analizowanych zagadnień, nauka akceptacji, nauka pracy w grupie, rozwój osobisty, poprzez pobudzanie kreatywności, naukę patrzenia na zagadnienie z różnych perspektyw, zmianę sposobu myślenia oraz zwiększenie efektywności nauki i pracy.  Kolejny dzień warsztatowy należał do Justyny Nieścioruk, wieloletniej wolontariuszki organizacji studenckiej AISEC. Jej warsztat to „Wizerunek w sieci”. Był on poświęcony problematyce budowania marki osobistej na współczesnym rynku pracy.

Piąty i ostatni dzień należał do Kacpra Ziatkowskiego, pracownika Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Lubelskiej. Warsztat pt.: „Przedsiębiorczość na studiach” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na temat zakładania własnej firmy. Poprzez udział w nim studenci dowiedzieli się m.in.: jak sobie radzić w nietypowych sytuacjach i co jest podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 

Opinia uczestników:

Manpower:Bardzo płynnie przeprowadzony warsztat, na którym dowiedziałem się jak skutecznie napisać CV. Dodatkowo wiele przydatnych informacji o tym jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Na warsztacie zdobyłem dużo praktycznej wiedzy jak przygotować się do znalezienia pracy na miarę moich oczekiwań.”

 
Damian Adamczuk

 

Najnowsze trendy w rekrutacji: Bardzo mi się podobały warsztaty. Dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy, m.in. jak szukać pracy, jak napisać cv, jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej.


Mariia Radutina

 

Design Thinking: Świetny warsztat, który pobudza kreatywne myślenie. Uczy jak współpracować w grupie oraz skutecznie wdrażać nowe pomysły lub rozwiązywać problemy. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem w nim uczestniczyć.

Damian Adamczuk

 

Przedsiębiorczość na studiach: Warsztat ten był cennym źródłem informacji dla tych osób, które miały już konkretny pomysł na firmę, dużo informacji na temat Inkubatora Przedsiębiorczości , z pewnością warto było wziąć udział w tym warsztacie.
 

Agata Płecha