Piękna muzyka, widowiskowe tańce, malownicze widoki, czyli X Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca „MORSKI STRUNI”

Korowód zespołów ulicami Budvy Korowód zespołów ulicami Budvy

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej po raz kolejny reprezentował nasz kraj i uczelnię za granicą. Tym razem grupa miała okazję uczestniczyć w X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca „MORSKI STRUNI” 2017 w Czarnogórze, w dniach 20-24 sierpnia 2017 r.

 

Motywem Festiwalu było przedstawienie tradycji kulturowej różnych krajów przez tańce i muzykę oraz stworzenie okazji do nawiązywania kontaktów i przyjaźni. Specyfikę Festiwalu stanowiło prezentowanie muzyki na ulicach i placach. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno mieszkańcy, jak i turyści w Budvie i miejscowości Bar mieli okazję obejrzeć występy grup folklorystycznych, chórów i orkiestr z takich krajów, jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Austria, Ukraina, Rumunia, Mołdawia, Chorwacja, Grecja, Słowacja oraz Bułgaria

Wieczory wypełnione były występami artystycznymi. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od barwnej i rozśpiewanej parady uczestników, z flagami narodowymi i planszami Zespołów, która przeszła ulicami Budvy. Korowód prowadził nasz Zespół Pieśni i Tańca, prezentując piękne lubelskie stroje oraz śpiewając ludowe piosenki. Wielu turystów zatrzymywało się, słysząc polską mowę, pozdrowieniom i zdjęciom nie było końca… Zgodnie z dotychczasowym zwyczajem koncerty odbyły się na placu niedaleko wybrzeża. Bogaty i kolorowy program artystyczny trwał ponad 4 godziny, a w Barze występy przeciągnęły się aż do północy. Nasza grupa rozpoczęła swój pokaz uroczystym polonezem oraz tańcami i piosenkami z regionu lubelskiego. Drugą prezentacją były tańce i pieśni Kurpiów Zielonych. Kolejnego dnia, w miejscowości Bar, również polonez i tańce lubelskie, które na tle bałkańskich korowodów szczególnie wyróżniły się swoją różnorodnością, żywiołowością i urokiem pięknych kostiumów. Była to doskonała promocja polskiej kultury ludowej. Dla członków Zespołu udział w Festiwalu stanowił okazję do poznania specyfiki folkloru danego kraju, rozwijania swoich umiejętności tanecznych, poszerzania horyzontów oraz nawiązywania nowych znajomości.

Po zakończeniu występów Zoran Strezovski, dyrektor Festiwalu, wręczył przedstawicielom poszczególnych grup pamiątkowe dyplomy oraz zaprosił na scenę wszystkie zespoły folklorystyczne. Do wspólnego korowodu dołączyli również widzowie, dla których wszystkie koncerty były bezpłatne. Publiczność mogła cieszyć się pięknem ludowych pieśni, tańców i strojów, a także wspólnie zaśpiewać i zatańczyć przy muzyce ludowej. Muzykom nie trzeba słów, by razem grać, tancerzom i śpiewakom wystarczy melodia, by integrować się w spontanicznej zabawie także poza sceną. Właśnie takie spotkania tworzą niezwykły, niepowtarzalny klimat, otwierają serca i wzmacniają więzi między ludźmi wielu nacji, którzy przybyli z dalekich stron z misją manifestowania własnej tożsamości narodowej, a zarazem uznania i szacunku dla innych kultur.

Po udanych, ale też wyczerpujących koncertach można było odpocząć na plażach Riwiery Budvańskiej. Praktycznie codziennie zażywaliśmy kąpieli słonecznych i wodnych w krystalicznie czystym Adriatyku. Z pokładu statku udało się nam zobaczyć wyspę św. Stefana, zamienioną obecnie na luksusowy hotel. Zwiedziliśmy również Stare Miasto w Budvie i Kotorze, spacerując wąskimi uliczkami, podziwiając wspaniałą architekturę, delektując się pyszną kawą w uroczych kawiarenkach. W drodze powrotnej podziwialiśmy piękną i oszałamiającą chorwacką przyrodę Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

Biorąc pod uwagę nasze przeżycia artystyczne oraz wrażenia krajobrazowe, uważamy wyjazd do Czarnogóry za niezwykle atrakcyjny i owocny.

Nie mielibyśmy możliwości zaprezentowania swojego bogatego repertuaru podczas Festiwalu oraz odwiedzenia tylu wspaniałych miejsc, gdyby nie wsparcie ze strony władz Politechniki Lubelskiej oraz Urzędu Miasta Lublin. Serdecznie dziękujemy!

HA, ICD